KARAVAN ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER NELERDİR?

Karavan Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Karavan seyahatleri ve karavanla kamp gün geçtikçe daha fazla ilgi çekiyor ve bu hayata atılanların sayısı gün geçtikçe artıyor. Tatilinizi tek bir konum ve o konumun çevresinde geçirmek yerine, insanlar karavanlarına atlayıp uzun geziler yapmayı tercih ediyor. Böylece daha uygun maliyetlerle daha çok yer gezip görme fırsatı yakalıyorlar. Karavan hayatını seçtiğinizde, öncelikle her bir gününüzün deneyimle geçeceğini ve her gün bir şey daha öğrenebileceğinizi unutmamalısınız.  Günümüz gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte donanım özelliklerinin artması sayesinde dezavantajlarını minimize eden karavan hayatı son dönemlerde oldukça popüler hale gelmiştir. Tamamen ihtiyaçlar doğrultusunda sahip olunması gereken karavanlar, farklı donanım özelliklerine bağlı olarak çok çeşitli fiyat aralıklarına sahiptirler. Burada temel mantık hangi türde bir karavana sahip olarak yaşamınızı eğlenceli hale getirmek istediğinizdir. Gelişen teknolojiyle birlikte bugün yaşadığımız evlerden hiçbir farkı olmayan karavanlar için genel bir sınıflandırma olmamakla birlikte karavan seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır.

Karavan Seçimi Neden Önemlidir?

Karavan seçimi ilk bakıldığında önemsiz gibi görünse de konunun detaylarına inildiğinde son derece önem isteyen bir konudur. Yapısı itibariyle çok çeşitli ihtiyaçlara hitap edebilecek olan birçok karavan çeşidi vardır. Çok çeşitli isimlerle anılsalar da temelde çekme karavanlar, pick-up karavanlar, motokaravanlar ve yeni tip model olan kabin tipi karavanlardır. Çekme karavanlar; yeterli seviyede çekiş gücüne ve donanım özelliklerine sahip olunan herhangi bir aracın arkasına bağlanan ve araçtan bağımsız olarak kullanılabilen karavan tipidir. Pick-up karavanlar ise, bir pick-up arkasına pick-up arkası genişliğinde veya biraz büyük ölçülerde kurulumu ile portatif özelliğe sahip yaygın olarak kullanılan karavan tipidir. Bununla birlikte Arabalı karavan olarak da adlandırılan motokaravanlar, araç ile karavanın bir bütün olduğu karavan tipleridir. Son dönemlerde popüler olan kabin tip karavanlar ise ruhsat gerektirmeyen ve portatif kullanımı olan ve b sürücü ehliyeti ile her kesime hitap eden karavan tipidir. 

Karavan Modeli Hangi İhtiyaca Göre Belirlenir? 

Karavan alırken dikkat edilmesi gereken hususlardan belki de en önemlisi hangi amaca hizmet edeceğidir. Üzerinde dikkatli olunması gereken kritik nokta ise karavan ihtiyacımızı hangi tip karavan karşılayabilir? Bütün bunların yanı sıra ise diğer önemli bir nokta planlı olarak hareket etmektir. Eğer planlı olarak gitmezsek ihtiyaçlarımızı belirleyemeyiz ve istediklerimizi elde etmek ve keyifli bir karavan hayatı sürmek çok pahalıya mal olabilir. Örneğin karavan hayatı yaşamak ve bunu kendine bir hedef olarak gören insanlar öncelikle ihtiyaçlarını belirlemeli ve nasıl bir karavan hayatı yaşamak istediklerini seçmelidirler. Çünkü farklı özelliklere göre farklı karavan tipleri bulunmakta ve her biri donanım ve özelliklerine göre farklı fiyat politikalarına sahip olabilmektedir. Öncelikle karavan hayatında nasıl bir rota çizeceğimiz çok önemlidir. 

Karavan hayatını seçtiğinizde, öncelikle her bir gününüzün deneyimle geçeceğini ve her gün bir şey daha öğrenebileceğinizi unutmamalısınız. Bu dinamizm sizi ayakta tutan en büyük etken olur. Üst düzey eğitici bir deneyim, size harika avantajlar sunar.  Günümüz gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte donanım özelliklerinin artması sayesinde dezavantajlarını minimize eden karavan hayatı son dönemlerde oldukça popüler hale gelmiştir. Karavan hayatı özgür hareket kabiliyeti sağlaması sebebiyle doğanın binbir güzellliklerini karavan hayatı yaşayan insanların yaşam alanları yapmaktadır. Karavan çeşitleri son derece farklı özelliklere ve fiyatlara sahip olarak hayatımızda yer almaktadır. Burada önemli olan karavan alırken nelere dikkat edilmeli? Hangi model karavan tercih edilmeli? Bu soruların cevabını aramalıyız.

 Peki, karavan alırken başlıca hangi konulara değinmeliyiz? bunları inceleyelim. Konfor beklentinize göre daha donanımlı modelleri tercih edebilirsiniz. Ekonomik bir araç istiyorsanız, iç hacmi daha küçük, daha az donanımı bulunan araçları seçebilirsiniz. Bu durumda da yine enerji sistemi ve motor gibi parçalara dikkat etmek gerekir. İkinci el bir araç alacaksanız bu durumda aracın kilometresi gibi faktörlere de bakmalısınız. Karavan hayatı yaşarken en çok ihtiyaç duyacağınız kaynaklar arasında enerji bulunur. Enerji sorunu yaşamamak için gerekli sistemlerin doğru kurulmuş olması gerekir. Aracın 2, 4, 6 kişi gibi farklı kapasiteleri bulunur. Ruhsata bağlı olarak bu kapasitesi değişiklik gösterir. Kaç kişi kullanacağınıza bağlı olarak uygun kapasiteye sahip modeli tercih etmelisiniz. Alacağınız karavanın koltuk sayısı ve ruhsat eşleşmelidir. Aksi durumda yasal olarak sorun yaşanabilir. 4 kişilik bir modelse ve 4 koltuğu varsa bu ruhsatta da belirtilmiş olmalıdır.  Karavanların içinde banyo, tuvalet gibi parçalar yerleştirilebilir ancak her araçta bunlar yoktur. Yüksek konforla bir seyahat isteyen kişiler tuvalet ve banyo gibi özelliklerin bulunduğu araçları tercih edebilir. Karavanda yaşamak oldukça eğlencelidir. Zamanın hiç önemli olmadığı, istediğiniz saatlerde herhangi bir yere gidebilmenize olanak tanıyan bir yaşamdır. Bu yaşamı daha konforlu kılmak içinse olmazsa olmaz karavan modeli seçerken doğru planlama yapılmasıdır.

 Karavanların birden fazla modeli vardır. Her modelin ağırlığı değiştiği için gereken ehliyet türü de buna bağlı olarak değişir. Eğer azami yükü 3.500 kg’ı aşmayan bir motokaravan kullanacaksanız B sınıfı ehliyet alabilirsiniz. Azami yükü 3.500 kg’ın üstüne çıktığı zaman ise C sınıfı ehliyete ihtiyaç duyulur. Çekme karavan kullanmak istiyorsanız ehliyet için yine ağırlık düzeyine dikkat etmek gerekir. Ağırlık 750 kg’ın altındaysa B, C, D sınıfı ehliyetler bu araçları kullanmanız için yeterlidir. 750 kg’ın üstünde bir çekme karavanla yolculuk yapmak istiyorsanız DE ehliyete ihtiyaç duyulmaktadır. 

Diğer akla gelen kritik soru ise farklı tiplerdeki karavan çeşitlerine göre karavanlar nerelere park edilebilir? Karavanların farklı tiplere ayrılması ehliyeti etkilediği gibi park yerini de etkiler. Bundan dolayı karavan nereye park edilir sorusuna motokaravan ve çekme modeller için ayrı cevap verilebilir. Normal taşıtların park edilebileceği her alana motokaravanını çekebilirsiniz. Bu modeller için herhangi bir ekstra park engeli olmadığı söylenebilir. Çekme karavanınızı park etmek için karavan park alanlarını kullanmalısınız.  Bunun yanı sıra karavan içerisinde seyahat edebilecek kişi aracınızın ruhsatına göre değişir. Karavan modelleri M1 sınıfına girer ve bu da maksimum 9 kişinin seyahat edebileceği anlamına gelir. Ancak genellikle 2, 4 ve 6 kişilik karavanlar öne çıkar. Ekstra olarak karavanlar m1 sınıfı araçlar olduğu için köprülerden kolayca geçebilir, enerji ihtiyaçları genellikle akülerden, jeneratörlerden veya elektriğin olduğu alanlarda direk prizden sağlanarak kullanılabilir. 

Karavan Seçerken Konfor Alanı Önemli mi?

Karavan hayatında ve özellikle de karavan seçiminde konfor alanı önemli midir? Sorusuna gelirsek bu sorunun cevabı bu hayatı benimseyen ve yaşamak isteyen insanlara bağlıdır. Tamamen zevklerin ön planda olduğu karavan hayatı ne özellikle de belirlediğiniz bütçe ile ilgilidir. Konfor alanınızı ne kadar genişletmek istiyorsanız bütçenizi de ona göre belirlemeniz gerekiyordur. İnternetten yapacağınız basit bir araştırma ile bile ortalama fiyatların hangi donanım ve doluluk özelliklerine göre nasıl değiştiğini kolaylıkla inceleyebilirsiniz. Biraz da maceraperest ruha sahip olmak gerektiren karavan hayatı konfor alanının biraz da olsa tolere edilebilceği bir hakka sahiptir.