KARAVAN ÇEŞİTLERİ VE ÖZELLİKLERİ

KARAVAN ÇEŞİTLERİ VE ÖZELLİKLERİ


Karavanlar, yaşamsal fonksiyonlara minimum ölçülerde cevap verebilecek yatak, mutfak, duş, tuvalet ve oturma birimi donanımlarına sahip, motorlu araç standart ölçülerine uygun, hareketli yaşam mekânlarıdır. Karavan seyahatleri ve karavanla kamp gün geçtikçe daha fazla ilgi çekiyor ve bu hayata atılanların sayısı gün geçtikçe artıyor. Tatilinizi tek bir konum ve o konumun çevresinde geçirmek yerine, insanlar karavanlarına atlayıp uzun geziler yapmayı tercih ediyor. Böylece daha uygun maliyetlerle daha çok yer gezip görme fırsatı yakalıyorlar. Karavan hayatı, kendini yenilemek, harika zaman geçirmek ve en önemlisi özgürce istediğiniz konumda bir hayat yaşamanıza olanak sağlar. Hayatın bütün yoğunluklarını bir köşeye bırakıp harika bir karavan hayatı veya tatil planlanabilir. Bu dinamizm sizi ayakta tutan en büyük etken olur. Üst düzey eğitici bir deneyim, size harika avantajlar sunar. Karavan ile küçük kaçamaklar yaparak doğa ile iç içe tatil planları yapabilir kendiniz ve aileniz için yenilenme kampına girebilirsiniz. Karavan hayatını seçtiğinizde, öncelikle her bir gününüzün deneyimle geçeceğini ve her gün bir şey daha öğrenebileceğinizi unutmamalısınız. Günümüz gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte donanım özelliklerinin artması sayesinde dezavantajlarını minimize eden karavan hayatı son dönemlerde oldukça popüler hale gelmiştir.


Karavan Çeşitleri Nelerdir?


Son dönemlerde sıkıcı şehir hayatından kaçış olarak popüler hale gelen karavan hayatı, çeşitli modellerde, renklerde ve farklı donanım özelliklerine sahip olarak sınıflandırılmaktadır. Tamamen ihtiyaçlar doğrultusunda sahip olunması gereken karavanlar, farklı donanım özelliklerine bağlı olarak çok çeşitli fiyat aralıklarına sahiptirler. Burada temel mantık hangi türde bir karavana sahip olarak yaşamınızı eğlenceli hale getirmek istediğinizdir. Gelişen teknolojiyle birlikte bugün yaşadığımız evlerden hiçbir farkı olmayan karavanlar için genel bir sınıflandırma olmamakla birlikte karavan seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Genel bir başlık altında toplayacak olursak karavanlar; pick-up karavanlar, motokaravanlar, çekme karavanlar ve sonradan minibüs vb. araçların dönüştürülmesi ile oluşan karavanlar olarak sınıflandırılabilir. Temel prensip olarak çekme karavanlar; yeterli seviyede çekiş gücüne ve donanım özelliklerine sahip olunan herhangi bir aracın arkasına bağlanan ve araçtan bağımsız olarak kullanılabilen karavan tipidir. Burada avantajlı olunan kısım, herhangi bir aracın bu iş için uygun oluyor olabilmesi ve değiştirilebilmesidir. Bir diğer olumlu özelliği ise uzun süreli konaklamalarda bu tip bir karavanın tercih edilmesi daha mantıklı olmasıdır. Bunun yanısıra pick-up karavanlar ise, bir pick-up arkasına pick-up arkası genişliğinde veya biraz büyük ölçülerde kurulumu ile portatif özelliğe sahip yaygın olarak kullanılan karavan tipidir. Bu tip karavanlar için gösterilebilecek dezavantajlar ise boyutlarının pick-up araçların kasasından ötürü küçük ve sınırlı olmasıdır. Bu özelliğinden dolayı her ne kadar çokça tercih edilse de uzun süreli konaklamalar için uygun olduğu konfor açısından pek söylenemez. Bir başka karavan tipi ise motokaravanlardır. Arabalı karavan olarak da adlandırılan motokaravanlar, araç ile karavanın bir bütün olduğu karavan tipleridir. Bütün karavan çeşitlerinin içinde en yaygın kullanıma sahip olan motokaravanlar, herhangi bir taşıta ihtiyaç duyulmadan istenilen lokasyonda uzun süreli ve konforlu bir yaşam alanı sunmaktadır. Kendi içlerinde bu tip karavanları kıyaslayacak olursak motokaravanlar dezavantajlar konusunda en az olan karavan tipidir. Bunlara ek olarak özellikle son dönemde bir hayli popüler olan küçük kabin tipi karavanlar ise sağladığı avantajlar sayesinde oldukça tercih edilir bir hale gelmiştir. Karayolları genel müdürlüğü kuralları gereğince 750 kg’ı aşmayan karavanlar için ruhsatlandırma işlemi gerekmiyor. Kabin tipi karavanlar ise bu tip karavan sınıfına girerek bir hayli avantajlı konuma geliyor. Önemli olan nokta kendinize soracağınız hangi karavanı almalıyım? Sorusunun cevabı olacaktır.


Karavan Çeşitleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular Nelerdir?


Karavan hayatı yaşamak isteyen ve bu yolda araştırmalar yapan insanların aklına pek çok soru işareti olmaktadır. Bu sorulardan en çok akla gelen soruları cevaplayacak olursak ilk soru olarak aklımıza karavan hangi ehliyet ile kullanılabilir? Karavanların birden fazla modeli vardır. Her modelin ağırlığı değiştiği için gereken ehliyet türü de buna bağlı olarak değişir. Eğer azami yükü 3.500 kg’ı aşmayan bir motokaravan kullanacaksanız B sınıfı ehliyet alabilirsiniz. Azami yükü 3.500 kg’ın üstüne çıktığı zaman ise C sınıfı ehliyete ihtiyaç duyulur. Çekme karavan kullanmak istiyorsanız ehliyet için yine ağırlık düzeyine dikkat etmek gerekir. Ağırlık 750 kg’ın altındaysa B, C, D sınıfı ehliyetler bu araçları kullanmanız için yeterlidir. 750 kg’ın üstünde bir çekme karavanla yolculuk yapmak istiyorsanız DE ehliyete ihtiyaç duyulmaktadır. Diğer akla gelen kritik soru ise farklı tiplerdeki karavan çeşitlerine göre karavanlar nerelere parkedilebilir? Karavanların farklı tiplere ayrılması ehliyeti etkilediği gibi park yerini de etkiler. Bundan dolayı karavan nereye park edilir sorusuna motokaravan ve çekme modeller için ayrı cevap verilebilir. Normal taşıtların park edilebileceği her alana motokaravanınızı çekebilirsiniz. Bu modeller için herhangi bir ekstra park engeli olmadığı söylenebilir. Çekme karavanınızı park etmek için karavan park alanlarını kullanmalısınız. Bunun yanısıra karavan içerisinde seyahat edebilecek kişi aracınızın ruhsatına göre değişir. Karavan modelleri M1 sınıfına girer ve bu da maksimum 9 kişinin seyahat edebileceği anlamına gelir. Ancak genellikle 2, 4 ve 6 kişilik karavanlar öne çıkar. Ekstra olarak karavanlar m1 sınıfı araçlar olduğu için köprülerden kolayca geçebilir, enerji ihtiyaçları genellikle akülerden, jeneratörlerden veya elektriğin olduğu alanlarda direk prizden sağlanarak kullanılabilir.


Karavan Modelleri Tercih Edilirken Nelere Dikkat Edilmelidir?


Karavan çeşitleri son derece farklı özelliklere ve fiyatlara sahip olarak hayatımızda yer almaktadır. Burada önemli olan karavan alırken nelere dikkat edilmeli? Hangi model karavan tercih edilmeli? Bu soruların cevabını aramalıyız. Peki, karavan alırken başlıca hangi konulara değinmeliyiz bunları inceleyelim. Konfor beklentinize göre daha donanımlı modelleri tercih edebilirsiniz. Ekonomik bir araç istiyorsanız, iç hacmi daha küçük, daha az donanımı bulunan araçları seçebilirsiniz. Bu durumda da yine enerji sistemi ve motor gibi parçalara dikkat etmek gerekir. İkinci el bir araç alacaksanız bu durumda aracın kilometresi gibi faktörlere de bakmalısınız. Karavan hayatı yaşarken en çok ihtiyaç duyacağınız kaynaklar arasında enerji bulunur. Enerji sorunu yaşamamak için gerekli sistemlerin doğru kurulmuş olması gerekir. Aracın 2, 4, 6 kişi gibi farklı kapasiteleri bulunur. Ruhsata bağlı olarak bu kapasitesi değişiklik gösterir. Kaç kişi kullanacağınıza bağlı olarak uygun kapasiteye sahip modeli tercih etmelisiniz. Alacağınız karavanın koltuk sayısı ve ruhsat eşleşmelidir. Aksi durumda yasal olarak sorun yaşanabilir. 4 kişilik bir modelse ve 4 koltuğu varsa bu ruhsatta da belirtilmiş olmalıdır. Karavanların içinde banyo, tuvalet gibi parçalar yerleştirilebilir ancak her araçta bunlar yoktur. Yüksek konforla bir seyahat isteyen kişiler tuvalet ve banyo gibi özelliklerin bulunduğu araçları tercih edebilir. Karavanda yaşamak oldukça eğlencelidir. Zamanın hiç önemli olmadığı, istediğiniz saatlerde herhangi bir yere gidebilmenize olanak tanıyan bir yaşamdır. Bu yaşamı daha konforlu kılmak içinse olmazsa olmaz karavan modeli seçerken doğru planlama yapılmasıdır.