KARAVAN HAYATINDA İLK YARDIM BİLMENİN ÖNEMİ

Karavan Hayatında İlk Yardım Bilmenin Önemi

Karavan hayatı, genellikle şehir hayatından sıkılmış özgür ruhlu insanların tercih ettiği, doğru ve kaliteli bir planlama ile son derece konforlu olabilen aynı zamanda ise pahalı yaşam şartlarına kıyasla oldukça makul olan ve bu sebeple çokça tercih edilen bir yaşam biçimidir. Karavanlar, yaşamsal fonksiyonlara minimum ölçülerde cevap verebilecek yatak, mutfak, duş, tuvalet ve oturma birimi donanımlarına sahip, motorlu araç standart ölçülerine uygun, hareketli yaşam mekânlarıdır. Karavan hayatı, kendini yenilemek, harika zaman geçirmek ve en önemlisi özgürce istediğiniz konumda bir hayat yaşamanıza olanak sağlar. Hayatın bütün yoğunluklarını bir köşeye bırakıp harika bir karavan hayatı veya tatil planlanabilir. Karavan ile küçük kaçamaklar yaparak doğa ile iç içe tatil planları yapabilir kendiniz ve aileniz için yenilenme kampına girebilirsiniz. Karavan hayatını seçtiğinizde, öncelikle her bir gününüzün deneyimle geçeceğini ve her gün bir şey daha öğrenebileceğinizi unutmamalısınız. Bu dinamizm sizi ayakta tutan en büyük etken olur. Üst düzey eğitici bir deneyim, size harika avantajlar sunar.  Günümüz gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte donanım özelliklerinin artması sayesinde dezavantajlarını minimize eden karavan hayatı son dönemlerde oldukça popüler hale gelmiştir. Karavan hayatı özgür hareket kabiliyeti sağlaması sebebiyle doğanın binbir güzelliklerini karavan hayatı yaşayan insanların yaşam alanları yapmaktadır. Bununla birlikte genelde şehir merkezlerinden uzaklaşma düşüncesiyle yapılan karavan yaşamında içinde bulunulduğu durumdan ötürü mutlak bilinmesi gereken hususlardan bir tanesi de karavan yaşamında ilk yardım bilmektir.

Karavan Hayatında İlk Yardım Bilmenin Önemi Nedir?

İlk yardım temel tanım olarak bir kaza ya da yaşamı tehlikeye sokma ihtimali olan herhangi bir durumda sağlık ekipleri tarafından bir tıbbi müdahale sağlanıncaya kadar var olan durumu korumak veya kötüye gitmesini engellemek için yapılan genel uygulamadır. Yaşam standartları gereği her ne kadar keyifli ve özgür hissettirse de karavan hayatında ilk yardım bilmem son derece önem taşımaktadır. Bunun sebebi karavan hayatında tercih edilen mobilite zenginliğinin çoğu zaman ulaşımın kısmen daha zor olduğu şehir merkezlerinden uzak noktalarda olmasıdır. Oluşabilecek en ufak bir kaza ya da yaralanma da ilk yardım kurallarının bilinmesi ve uygulanabilmesi karavan hayatı için çok kritik bir konudur. 

Karavan hayatı yaşamak her ne kadar zevkli olsa da olası kaza ve yaralanmalarda ilk yardım eğitimi almış olmak ve olası müdahaleler için daha bilinçli ve doğru olmaktadır. Öncelikli olarak burada bilinmesi gerekenler; karavan hayatının her zaman bir risk unsuru içerdiğini de unutmayarak gerekli önlemlerin alınmasıdır.

Karavan Hayatında İlk Yardım Eğitimi Neden Önemlidir?

Herhangi bir kaza yaralanma ya da yaşamı tehlikeye sokma ihtimali olan herhangi bir durumda sağlık ekipleri tarafından bir tıbbi müdahale sağlanıncaya kadar var olan durumu korumak veya kötüye gitmesini engellemek için yapılan genel uygulamalar ilk yardım olarak bilinmektedir. İlk yardım eğitimi farklı eğitim kurumları tarafından verilmektedir. Yapılan son düzenleme ile artık özel eğitim kurumları tarafından ilk yardım eğitimi ve sonrasında da sertifika verilmektedir.  Karavan hayatında ilk yardım ise çok büyük önem taşımaktadır. Olası yaralanmalarda ya da acil durumlarda mevcut bulunduğunuzdan ilk yardım kuruluşlarına ulaşmak veya direk oraya gitmek bazı durumlarda mümkün olmamaktadır. Bu gibi durumlarda başınıza böyle bir durum geldiğinde ilk yardım eğitimi almış olmak mevcut durumu yönetmek ve ilk müdahaleyi yapmak hayat kurtarabilmektedir. Bunun için öncelikle bu yaşam tarzı benimsemiş insanların mutlak suretle ilgili kurumlardan ilk yardım eğitimi alması gerekmektedir. Acil yardım müdahaleleri için gerekli eğitimleri almış kişiler almış oldukları eğitimler sayesinde ilk yardım hakkında daha fazla bilgi ve beceriye sahip olmaktadır. Öncelikli olarak eğitimlerde hangi durumlar karşısında ne gibi önlemler alınabilir hangi müdahaleler sakıncalıdır? Hangi müdahalenin yapılması gerekmektedir? Gibi soruların cevapları bilimsel bir açıdan cevaplanmakta ve karavan hayatı yaşayacak insanlar ilk yardım konusunda bilinçlenmektedir. 

Karavan Hayatında İlk Yardım Uygulamaları Neyi Kapsamaktadır?

İlk yardım uygulamaları denilince akla öncelikle herhangi bir tıbbi müdahale gelmemelidir. İlk yardım herhangi bir tıbbi müdahale yapılıncaya dek durumu sabit tutmaktır. Bunun için karavan hayatı yaşamak için ilk yardım eğitimi almış olan kişiler öncelikle almış oldukları eğitimlerin kapsamı ve sorumlulukları konusunda son derece bilgili ve hassas olmalıdırlar. Aksi halde çok basit kaza ve yaralanmalar dahi ölümle sonuçlanabilir. Kalıcı yaralanmaların ve ölümlerin büyük bir kısmı, panik ve kargaşanın hâkim olduğu ilk dakikalarda ve yanlış nakil sırasında gerçekleşmektedir. Basit bir şekilde ilk yardım uygulamaları olarak ilk akla gelen ve karavanda mutlaka olması gereken iyi hazırlanmış bir ilk yardım çantası ve ilaç dolabıdır. 

İlk yardım çantası, kazaya uğrayan veya aniden hastalanan kişiye yapılacak ilk müdahale için gerekli ilaçlar olan çantadır. Kamu alanları, ev, okul, işyeri gibi alanlarda mutlaka bulundurulması gereken ilk yardım çantası karavan hayatı için de son derece önemli rol oynamaktadır. Temel prensip olarak bugün hemen her yerde kolayca ulaşılabilen ilk yardım çantaları karavan için de satın alınmalı veya gereksinimlere göre düzenlenmelidir. İlk yardım çantası içinde; makas, eldiven, steril cımbızlar, çeşitli boyutlarda sargı bezleri, flaster, boyunluk, batikon, izotermal örtü, yara bandı, steril tuzlu su çözeltisi, el feneri, düdük, ilk yardım el kitabı, buz torbası vb. malzemeler bulunmalıdır. Bunlara ek olarak ihtiyaç olması mümkün olan diğer acil yardım malzemeleri de ilave edilmelidir.  Bununla birlikte ilk yardım çantasının darbelere dayanıklı malzemeden üretilmiş olması, toz veya nemi içine almıyor olması ve herkes tarafından kolay bir şekilde kullanılmasının mümkün olması gerekmektedir.

İlk yardımın bir diğer temel unsuru ise ilaç dolaplarıdır. Karavan hayatında da son derece önemli olan ilaç dolapları mutlaka karavan içerisinde bulundurulmalı ve kolay erişilebilen bir noktada konumlandırılmalıdır. Burada amaç herhangi bir kaza veya yaralanma anında ihtiyaç duyulan ilaç veya malzemeye hemen ulaşıp durumun kötüye gidişatını engellemektir. İlaç dolabında ise olası yanıklar, sinek veya böcek sokmaları ve burkulmalar için kremler ve ağrı kesici ilaçlar bulunmalıdır. İlk yardım çantaları daima en kolay ulaşılabilen yerlerde bulunmalıdır. İlk yardımcının zaman kaybetmeden ulaşacağı fakat çocukların ulaşamadığı yükseklikte bir yerde olmalıdır. Kilitlemek ise uygulamayı geciktirebilir. İlk yardım çantası, direkt bir ısı kaynağından ve çocukların erişebileceği yerden uzak, ne çok nemli ne de kuru bir yerde tutulmalıdır.