KARAVAN HAYATINDA KARŞILAŞILAN ZORLUKLAR NELERDİR?

Karavan Hayatında Karşılaşılan Zorluklar Nelerdir?

Karavan hayatını seçtiğinizde, öncelikle her bir gününüzün deneyimle geçeceğini ve her gün bir şey daha öğrenebileceğinizi unutmamalısınız.  Günümüz gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte donanım özelliklerinin artması sayesinde dezavantajlarını minimize eden karavan hayatı son dönemlerde oldukça popüler hale gelmiştir. Tamamen ihtiyaçlar doğrultusunda sahip olunması gereken karavanlar, farklı donanım özelliklerine bağlı olarak çok çeşitli fiyat aralıklarına sahiptirler. Burada temel mantık hangi türde bir karavana sahip olarak yaşamınızı eğlenceli hale getirmek istediğinizdir. Gelişen teknolojiyle birlikte bugün yaşadığımız evlerden hiçbir farkı olmayan karavanlar için genel bir sınıflandırma olmamakla birlikte karavan seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Karavan hayatını seçtiğinizde, öncelikle her bir gününüzün deneyimle geçeceğini ve her gün bir şey daha öğrenebileceğinizi unutmamalısınız.  

Günümüz gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte donanım özelliklerinin artması sayesinde dezavantajlarını minimize eden karavan hayatı son dönemlerde oldukça popüler hale gelmiştir. Tabi bu kadar olumlu özelliğin yanında karavan hayatı yaşamanın elbette zorlukları da bulunmaktadır. Yaşanılan bu zorlukları kısaca açıklamak ve liste yapmak gerekirse teknolojik birçok aygıttan uzak konumdasınız, muhtemel yaşanacak su problemleri, enerji kaynakları problemleri, doğal bir ortamda olmanın verdiği yaşam zorlukları, olası yaralanmalar ve kazalar, böcek ve sinek ısırıkları gibi daha eklenebilecek birçok detay ile bu sorunların sayısını arttırabiliriz. 

Karavan Hayatı Yaşarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Karavanların birden fazla modeli vardır. Her modelin ağırlığı değiştiği için gereken ehliyet türü de buna bağlı olarak değişir. Eğer azami yükü 3.500 kg’ı aşmayan bir motokaravan kullanacaksanız B sınıfı ehliyet alabilirsiniz. Azami yükü 3.500 kg’ın üstüne çıktığı zaman ise C sınıfı ehliyete ihtiyaç duyulur. Çekme karavan kullanmak istiyorsanız ehliyet için yine ağırlık düzeyine dikkat etmek gerekir. Ağırlık 750 kg’ın altında ise B, C, D sınıfı ehliyetler bu araçları kullanmanız için yeterlidir. 750 kg’ın üstünde bir çekme karavanla yolculuk yapmak istiyorsanız DE ehliyete ihtiyaç duyulmaktadır. Karavan hayatını seçtiğinizde, öncelikle her bir gününüzün deneyimle geçeceğini ve her gün bir şey daha öğrenebileceğinizi unutmamalısınız. Bu dinamizm sizi ayakta tutan en büyük etken olur. Üst düzey eğitici bir deneyim, size harika avantajlar sunar. 

 Günümüz gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte donanım özelliklerinin artması sayesinde dezavantajlarını minimize eden karavan hayatı son dönemlerde oldukça popüler hale gelmiştir. Karavan hayatı özgür hareket kabiliyeti sağlaması sebebiyle doğanın binbir güzelliklerini karavan hayatı yaşayan insanların yaşam alanları yapmaktadır. Her madalyonun iki yüzü olduğu gibi karavan hayatının da avantajlarıyla birlikte zorlukları ve dezavantajları da bulunuyor. Karavan hayatının zorlukları söz konusu olduğunda çoğu karavan sevdalısının ortak paydada buluşabildiği dezavantajları ise; Başta mutfak ve banyo olmak üzere yeterli alanın olmaması, Yetersiz havalandırmadan dolayı meydana gelebilen küflenme sorunları, yolculuk esnasında eşyaların kırılabilme olasılığı, Büyük bir karavanı yollarda kontrol edebilmenin stresi, İzolasyon eksikliğinden dolayı dışarıdaki iklim koşullarına karşı hassasiyet olarak gösterilebilir. Buna ek olarak doğruyu söylemek gerekirse karavanda yaşamanın pek çok açıdan güzellikleri olduğu gibi bir o kadar da zorlukları vardır. 

Sosyal medyada karavanı hayatının bir parçası haline getirmiş kişileri takip ediyorsanız baştan söyleyelim: aslında her şey gözüktüğü kadar güzel değil. Zaten sosyal medyanın tam olarak gerçekleri yansıtmadığını söylememize gerek yok. Ancak bir manzara kenarında gözüken karavan fotoğrafının ya da derli toplu bir karavan içi fotoğrafının çekildiği an dışındaki yaşamı içermediğinin altını çizmekte fayda var. Tertemiz ve düzenli gördüğünüz karavan içi fotoğraflarının, karavanda yaşarken aslında o kadar da düzenli gözükmediğinin farkına varmalısınız. Çünkü gerçekten o fotoğraftaki karavanda yaşayan birileri varsa, fotoğraf çekildikten sonra yapılan yemeğin ardından karavanın içi muhtemelen bir savaş alanına dönmüştür. Yine de her şeye rağmen, çekilen zorluklara dayanabilmek için fazlasıyla nefes kesici anlar yaşayacağınız gerçeğini de inkâr edemeyiz. 

Karavan Hayatında Hangi Riskler Bulunuyor? 

Kamp ve karavan hayatı oldukça keyifli olsa da bir o kadar da tehlikeli. Çünkü genelde bu gibi yerler ıssız bölgeler oluyor. Böyle durumlarda başa gelebilecek kaza ve sağlık problemlerine karşı bazı durumlarda tek başınıza kalabilirsiniz. İlk yardım çantası, kazaya uğrayan veya aniden hastalanan kişiye yapılacak ilk müdahale için gerekli ilaçlar olan çantadır. Kamu alanları, ev, okul, işyeri gibi alanlarda mutlaka bulundurulması gereken ilk yardım çantası karavan hayatı için de son derece önemli rol oynamaktadır. Temel prensip olarak bugün hemen her yerde kolayca ulaşılabilen ilk yardım çantaları karavan için de satın alınmalı veya gereksinimlere göre düzenlenmelidir. İlk yardım çantası içinde; makas, eldiven, steril cımbızlar, çeşitli boyutlarda sargı bezleri, flaster, boyunluk, batikon, izotermal örtü, yara bandı, steril tuzlu su çözeltisi, el feneri, düdük, ilk yardım el kitabı, buz torbası vb. malzemeler bulunmalıdır. Bunlara ek olarak ihtiyaç olması mümkün olan diğer acil yardım malzemeleri de ilave edilmelidir.  

Bununla birlikte ilk yardım çantasının darbelere dayanıklı malzemeden üretilmiş olması, toz veya nemi içine almıyor olması ve herkes tarafından kolay bir şekilde kullanılmasının mümkün olması gerekmektedir. İlk yardımın bir diğer temel unsuru ise ilaç dolaplarıdır. Karavan hayatında da son derece önemli olan ilaç dolapları mutlaka karavan içerisinde bulundurulmalı ve kolay erişilebilen bir noktada konumlandırılmalıdır. Burada amaç herhangi bir kaza veya yaralanma anında ihtiyaç duyulan ilaç veya malzemeye hemen ulaşıp durumun kötüye gidişatını engellemektir. İlaç dolabında ise olası yanıklar, sinek veya böcek sokmaları ve burkulmalar için kremler ve ağrı kesici ilaçlar bulunmalıdır. İlk yardım çantaları daima en kolay ulaşılabilen yerlerde bulunmalıdır. İlk yardımcının zaman kaybetmeden ulaşacağı fakat çocukların ulaşamadığı yükseklikte bir yerde olmalıdır. Kilitlemek ise uygulamayı geciktirebilir. İlk yardım çantası, direkt bir ısı kaynağından ve çocukların erişebileceği yerden uzak, ne çok nemli ne de kuru bir yerde tutulmalıdır. 

Karavan hayatında ilk yardım ise çok büyük önem taşımaktadır. Olası yaralanmalarda ya da acil durumlarda mevcut bulunduğunuzdan ilk yardım kuruluşlarına ulaşmak veya direk oraya gitmek bazı durumlarda mümkün olmamaktadır. Bu gibi durumlarda başınıza böyle bir durum geldiğinde ilk yardım eğitimi almış olmak mevcut durumu yönetmek ve ilk müdahaleyi yapmak hayat kurtarabilmektedir. Bunun için öncelikle bu yaşam tarzı benimsemiş insanların mutlak suretle ilgili kurumlardan ilk yardım eğitimi alması gerekmektedir. Acil yardım müdahaleleri için gerekli eğitimleri almış kişiler almış oldukları eğitimler sayesinde ilk yardım hakkında daha fazla bilgi ve beceriye sahip olmaktadır. Öncelikli olarak eğitimlerde hangi durumlar karşısında ne gibi önlemler alınabilir hangi müdahaleler sakıncalıdır? Hangi müdahalenin yapılması gerekmektedir? Gibi soruların cevapları bilimsel bir açıdan cevaplanmakta ve karavan hayatı yaşayacak insanlar ilk yardım konusunda bilinçlenmektedir. 

Son olarak bütün bu konuları toparlayacak olursak karavan hayatı her ne kadar özgür ruh inancını insana katsa da her şeyde olduğu gibi zorlukları da mevcuttur. Burada önemli olan konu iyi bir ilk yardım eğitimi ve donanım ihtiyaçlarını düzgün bir planlama ile belirlemek.